Rodzaje okiennic i ich prawidłowy montaż

najładniejsze okna dla domu

Należy pamiętać o tym, że jeśli chodzi o okiennice, to kształt i rozmiar skrzydeł dopasowuje się do kształtu i wielkości okien. Szerokość jednego skrzydła nie powinna przekroczyć 90 cm w przypadku okiennic drewnianych i z PVC oraz 120 cm w modelach aluminiowych. Dlatego w szerokich przeszkleniach stosuje się okiennice łamane, złożone z kilku węższych elementów.

W zależności od rodzaju wypełnienia, skrzydła można dobrać z kilku rodzajów okiennic z lamelami stałymi lub ruchomymi:
– szczebelkowe (ażurowe) – ich cechą charakterystyczną jest duży prześwit pomiędzy szczebelkami, który zapewnia znaczny dostęp światła do wnętrza budynku. Zamocowane są one w ramie okiennicy w taki sposób aby wystawały poza nią. Uzyskuje się w ten sposób możliwość bardziej przestrzennego urozmaicenia fasady. Lamele mogą być też umieszczone tak, aby nie wystawały poza jego obręb. Uzyskuje się w ten sposób wizualną lekkość okiennicy. Ponadto elementy te mogą mieć różną szerokość i gęstość mocowania.
– płycinowe (rama okiennicy wypełniona jest płytą drewnianą) – charakteryzują się zwiększoną izolacją termiczną. Taka osłona odcina w największym stopniu dostęp do słońca i dodatkowo zabezpiecza przed włamaniem i ekstremalnymi warunkami pogodowymi – silnym wiatrem czy gradem. Rama okiennicy może być także wypełniona szczelnie listwami.
– nietypowe (zazwyczaj są kombinacją wyżej opisanych) – są to okiennice płycinowo-ażurowe z zakończeniami łukowymi w ich górnej części, jednoskrzydłowe i wieloskrzydłowe. W tego typu wyrobach na plan pierwszy wysuwa się funkcja ozdobna. Wykonywane są według indywidualnych wymagań klienta lub według jego projektu.

Należy wiedzieć, że skrzydła okiennic pracują na zawiasach. W zależności od ich rodzaju, montuje się je na jeden z trzech takich oto sposobów:
– do muru (ściany).
– na ramie okna.
– na specjalnej ramie okalającej okno.

Warto pamiętać o tym, że montowane do muru po zamknięciu mogą przykryć całą wnękę okienną lub schować się w niej, tworząc jednolitą płaszczyznę ze ścianą elewacyjną. Natomiast mocowane do ramy okna mogą po otwarciu pozostać w pozycji prostopadłej (pod kątem prostym) do budynku lub przylegać do ściany. A te osadzone na ramie (ościeżnicy) składają się z dwóch elementów: ramy montowanej na wnęce okiennej i skrzydeł mocowanych do ramy. Profil ramy (w kształcie litery L) częściowo wchodzi w głąb wnęki okiennej i na ścianę. Do montażu skrzydeł na ramie stosuje się zawsze jeden rodzaj okuć. Skrzydła takiej okiennicy po otwarciu zawsze leżą na ścianie domu. Profil, który jest używany do produkcji okiennic, w ramie ma specjalną przylgę, która powoduje, że okiennice po zamknięciu są szczelne i stanowią jednolitą płaszczyznę ze ścianą budynku.