Kiedy warto inwestować w okna dźwiękoszczelne?

montaż okien

W sytuacji gdy okna naszego domu wychodzą na ruchliwą ulicę lub inne miejsce, gdzie panuje duży hałas, powinniśmy tak dobrać stolarkę okienną, by zminimalizować jego docieranie do wnętrza pomieszczeń.

O czym powinniśmy wiedzieć?

Hałas w dużym stopniu wpływa na nasze samopoczucie, a także zdrowie. Jeżeli nasz dom ma być miejscem, w którym odpoczywamy, relaksujemy się po ciężkim dniu, musimy zadbać o odpowiednie jego wyciszenie. Zakup okien posiadających szyby o zwiększonej izolacyjności akustycznej (symbol Rw) jest bardzo dobrym rozwiązaniem

Współczynnik Rw to informacja, jak okno izoluje pomieszczenie od dźwięków pochodzących z zewnątrz. Wyrażany jest on w decybelach i obrazuje wielkość tłumienia dźwięku. Im współczynnik Rw jest wyższy, tym ciszej będzie w pomieszczeniu.

Dopuszczający poziom hałasu w Polsce to:

  • od 25 do 35 dB w nocy,
  • 30 do 40 dB w dzień.

I tak szept to ok. 20 dB, płynąca woda ok. 30 dB, jadący samochód natomiast to ok. 50 dB. Ruch uliczny za naszymi oknami to hałas często na poziomie 90 dB. Dźwięki ciche (do 35 dB) nie wpływają negatywnie na nasze zdrowie, jednak ciągły z nimi kontakt może doprowadzić do stanu rozdrażnienia czy zaniepokojenia.

Hałas o skali między 35 dB a 70 dB wpływa źle na nasz układ nerwowy. Jesteśmy zmęczeni, nasza efektywność jest znacznie obniżona. Natomiast głośne dźwięki ( o sile ponad 80/90 dB) obecne trwale w naszym życiu, mogą doprowadzić nawet do utraty słuchu czy zaburzeń układu krążenia.

Profile dostępne na naszym rynku standardowo posiadają współczynnik Rw na poziomie ok. 30 dB.

Jeżeli okno ma współczynnik Rw =32 dB, to hałas o natężeniu 60 dB zostanie przez nie zmniejszony do poziomu 28 dB (60 dB-32 dB=28 dB).

Dostępne są jednak nowe okna, które posiadają współczynnik 39, 40 i nawet 47 dB, przez co tłumienie hałasu przez okna jest znacznie wyższe.

Pamiętajmy jednak, że okna o zwiększonej izolacyjności akustycznej są droższe, więc mieszkając w cichej i spokojnej okolicy nie ma sensu inwestować w okna dźwiękoszczelne. Ważne jest, by wskaźnik izolacyjności akustycznej dostosować do otoczenia w którym znajduje się nasz dom.

Wyposażenie i elementy okien

Izolacyjność akustyczna okna, zależna jest od wielu czynników. Przede wszystkim od rodzaju materiału z którego jest ono wykonane, budowy i właściwości ramy, jego rozmiaru, uszczelnienia i wymiaru oszklenia.

Okna posiadające podwyższone parametry izolacyjności akustycznej wyposażone są w dźwiękochłonne szyby. Są to, dużo grubsze od standardowych, szyby zespolone. Ich tafla szkła typu float ma grubość np. 4-6 mm, 4-8 mm, czy nawet 6-10 mm. Większa jest także przestrzeń między szybami, do tego wypełnia się ją gazem szlachetnym, takim jak: krypton, argon, ksenon lub dźwiękochłonnym SF6.

Wysokiej jakości elastyczne uszczelki, umieszczone obwiedniowo, to kolejny element zapewnienia odpowiedniej szczelności, a w efekcie i dźwiękoszczelności okien. Aby dobrze spełniały swoją rolę, powinny być wykonane z materiału odpornego na niekorzystne warunki atmosferyczne. Przykładem są uszczelki EPDM z kauczuku syntetycznego, które prawidłowo przylegają do całej powierzchni profilu okna.

Pamiętać należy także, że dokładne przyleganie uszczelki na całym obwodzie skrzydła, zależne jest od równomiernego dociśnięcia skrzydła do ościeżnicy podczas zamykania okna. Dlatego tak ważne są odpowiednie okucia okienne, które to zapewnią.

Rolety zewnętrze to także dobre rozwiązanie na obniżenie natężenia dźwięków z zewnątrz. Opuszczony pancerz takiej rolety, nawet przy otwartym oknie, może zmniejszyć hałas o ok. 13 dB.

Wentylacja pomieszczeń

Okna o podwyższonej izolacyjności akustycznej nie tylko nie przepuszczają do wnętrza hałasu z zewnątrz, ale i świeżego powietrza…Rozwiązaniem w tej sytuacji są nawiewniki montowane w oknach, które zapewnią odpowiednią wentylację powietrza w pomieszczeniach. Pamiętajmy jednak, by przy zakupie zwracać uwagę na modele z tłumieniem akustycznym.